Hei, du må oppdatere nettleseren din for å kunne besøke oss.

Vi bryr oss om kvinnehelse!

Som en av de første i det offentlige Norge, tar Sykehusinnkjøp HF med et eget kapittel om kvinnehelse i vår livsfaseorienterte personalpolitikk.

Publisert 22.06.2026
Sist oppdatert 23.06.2026
To kvinner sitter på en benk
Administrerende direktør Bente Hayes og avdelingsleder for organisasjon og samfunnskontakt Kjersti Lien er fornøyde med få på plass en ny versjon av Sykehusinnkjøp HFs livsfaseorienterte personalpolitikk.

Dermed blir Sykehusinnkjøp HF en av de første offentlige virksomhetene i Norge som tydelig forankrer kvinnehelse som en del av personalpolitikken.

– Vi er stolte av å være langt fremme ved å omtale kvinnehelse som et eget tema i personalpolitikken. Kvinnehelse er en naturlig del av arbeidslivet, men har i mange år vært et område det har vært snakket for lite om, sier Bente Hayes, administrerende direktør i Sykehusinnkjøp HF.

– Ved å anerkjenne at ansatte kan ha ulike behov i ulike livsfaser, legger vi til rette for et mer inkluderende arbeidsmiljø og en arbeidsplass der flere kan stå godt i jobb over tid, legger hun til.

Flere ordninger

Kvinnehelse kan påvirke arbeidshverdagen i ulike faser av livet, blant annet ved menstruasjonsplager, fertilitetsbehandling, graviditet og overgangsalder. Gjennom den nye politikken ønsker Sykehusinnkjøp HF å møte disse utfordringene med åpenhet, respekt og praktiske tiltak som gjør det enklere å stå i arbeid.

Den nye politikken åpner blant annet for mer fleksibel arbeidstid, hjemmekontor som tilrettelegging, midlertidig tilpasning av arbeidsoppgaver, mulighet for pauser ved behov og tilgjengelige sanitærprodukter på større arbeidssteder. Tiltakene skal vurderes individuelt og tilpasses den enkelte medarbeiders situasjon og arbeidshverdag.

– Dette handler ikke bare om særordninger, men om å skape et arbeidsliv som tar høyde for at mennesker har ulike behov i ulike perioder av livet. Små tilpasninger kan ha stor betydning for den enkelte, og bidra til at flere kan være til stede, fungere godt og fortsette i arbeid, sier Hayes.

Se hele mennesket

Kapitlet om kvinnehelse er en del av en større gjennomgang og oppdatering av Sykehusinnkjøps livsfaseorienterte personalpolitikk. Politikken skal bidra til at medarbeidere opplever støtte og fleksibilitet gjennom ulike faser av arbeidslivet, og inkluderer også nye bestemmelser knyttet til rollen som pårørende, oppdaterte ordninger for velferdspermisjon og en styrket seniorpolitikk.

– Arbeidslivet må i større grad ta høyde for at mennesker går gjennom ulike livsfaser og livssituasjoner. Målet med den livsfaseorienterte personalpolitikken er å se hele mennesket og skape rammer som gjør det mulig å kombinere arbeid med livets øvrige utfordringer og muligheter, sier Hayes.

Har du spørsmål rundt vår livsfaseorienterte personalpolitikk? Da kan du ta kontakt med vår avdelingsleder for organisasjon og samfunnsansvar Kjersti Sjursen Lien